Šta je srpsko nacionalno jelo?

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Počalji od manhunter taj Uto 11 Okt 2011, 11:06

Preuzeto sa blic.rs:

Podvarak, jagnjetina ispod sača, prasetina, jaretina u mleku, pohovane tikvice, sarme, burek... sva ova jela se sa slašću konzumiraju u Srbiji, i mnogi su skloni da ih označe kao “domaća”. Istini za volju, mnoga turska jela smo “prisvojili” ili neznatno izmenili i svrstali ih u naša.

manhunter
Domaćin
Domaćin

Datum upisa: 21.12.2010
Broj poruka: 1440

Nazad na vrh Ići dole

Re: Šta je srpsko nacionalno jelo?

Počalji od manhunter taj Uto 11 Okt 2011, 11:07

Moje mišljenje je da od svih ovih jela koje smatramo našim tradicionalnim nijedno nije izvorno srpsko...

Pasulj, sarma, kupus i sl- sve tursko. shocked

manhunter
Domaćin
Domaćin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lord Vader89 taj Uto 11 Okt 2011, 12:10

ako mogu spagete da budu italijansko nacionalno, mogu i sarme da budu srpsko yes

Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa: 26.12.2010
Broj poruka: 2646

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od manhunter taj Uto 11 Okt 2011, 12:29

Pa sad. Turci isto to jelo imaju i isto ga tako zovu.

Ko im je kriv pa su nas osvojili, sve su od nas uzeli. laugh

manhunter
Domaćin
Domaćin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Силни taj Uto 11 Okt 2011, 12:47

Тачно wink

Па по тој логици ми смо јели само корење и бобице док нису дошли турци thumbdown

Силни
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa: 19.02.2011
Broj poruka: 417

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od manhunter taj Uto 11 Okt 2011, 12:50

Odakle ti sad to, ne razumem????????

Radi se upravo o tome- otkriti šta se služilo na dvoru Dušana Silnog ili šta je jeo običan seljak u to vreme. Naći ta jela i videti koliko su se tokom vremena promenila i pod čijim uticajem.

manhunter
Domaćin
Domaćin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Силни taj Uto 11 Okt 2011, 12:56

Ма на то сам и мислио, него сам лоше формулисао Isuse Јбг...

Рачунам да нам је исхрана била класично словенска - мед, локално воће, месо, млеко, локално поврће, сир, медовина, вино, повремено риба, житарице... Е сад питање је како је конкретно изгледало неко јело, и да ли смо, пошто нам је традиција махом да се седне за сто и понуђено једе "ножем" имали јела у правом смислу те речи, или је махом сто био пун свега и свачега, па се то комбиновало по жељи...

Силни
Zaslužan član
Zaslužan član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od manhunter taj Uto 11 Okt 2011, 12:58

Pa zar ti nisi čuo za ono da smo mi jeli kašikom i viljuškom dok su Germani i Franci mastili prste?

naughty whistling tongue

manhunter
Domaćin
Domaćin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Силни taj Uto 11 Okt 2011, 13:02

Хахаха, али нико не каже шта смо тим кашикама и виљушкама сркали и набадали laughing laughing

Силни
Zaslužan član
Zaslužan član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od manhunter taj Uto 11 Okt 2011, 13:09

tongue

manhunter
Domaćin
Domaćin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Силни taj Uto 11 Okt 2011, 13:18

manhunter ::

tongue

hail hail
Баш ме занима како би било ово јести кашиком lol

Силни
Zaslužan član
Zaslužan član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Jasko taj Uto 11 Okt 2011, 15:28

Mozda povjesnicari znaju odgovor na ovo pitanje naughty

aaaa

pitije? rakijaa

Jasko
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa: 28.02.2011
Broj poruka: 412

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gil-galad taj Čet 13 Okt 2011, 15:19

Slažem se sa Silnim glede ishrane starih Slovena i bilo bi jako lepo videti šta su jeli Dikan i Sredoje. happy

A što se tiče turskog uticaja, moj stav je sledeći... To su neke istorijske okolnosti na koje mi ne možemo nikako da utičemo, a navike koje su ostale - naše su koliko i turske. Slušao sam pre nekoliko meseci jednu odličnu emisiju na radiju, gde je, između ostalog, tema bila (indirektno) i srpsko-tursko nasleđe... Neki naučnik, genetičar, tvrdi da kada bi se sprovelo istraživanje u kome bi došlo do poređenja DNK pažljivo odabranog uzorka Srba i Turaka, da bismo se iznenadili kada vidimo rezultate. Sloveni su plav narod, svetle puti, Turci su tamnoputi i crni. Tako da (bez obzira na prirodnu dominantnost gena koji određuju crne oči i kosu), koliko god to nekome bilo gadno, mrsko ili šta već - do mešanja naroda je došlo i to je trajalo pet vekova... Izvinjavam se na off topicu i generalizovanju, ali kapirate na šta mislim... smile

Tako da to što su u SRPSKOJ nacionalnoj kuhinji prisutna jela koja su osmislili drugi narodi, who cares! approve I Ruska salata je odavno naša. lol I mislim da je u vreme pre Turaka (krajnje laičko mišljenje!) itekako na našem meniju bilo dosta ribe i divljači. Šteta što je to napušteno...

A šta je srpsko nacionalno jelo, pa... Sarma i pečeno prase definitivno. Moji favoriti: gibanica, bećarac, punjena paprika, jagnjeća sarmica, pečeno pile i lenja pita. Najsmešnije je bilo kod drugarice na svadbi nedavno... Bilo je samo građansko venčanje, u stvari, pa posle ručak... I svi naručili neke fine stvari ili roštilj, a debeli čika Andra uzeo leskovačku mućkalicu i beogradsku gibanicu (predratni recept, iz 1938.), a kao dezert pitu od jabuka prelivenu karamelom i sladoledom od cimeta. lol Seljak čovek. embarassed

Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa: 01.02.2011
Broj poruka: 2380

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Силни taj Čet 13 Okt 2011, 17:18

Gil-galad ::Slažem se sa Silnim glede ishrane starih Slovena i bilo bi jako lepo videti šta su jeli Dikan i Sredoje.

О да, ја бих радо волео да постоји могућност да се реконструише старословенска софра, са свим својим свакодневним састојцима. Ја лично одавно размишљам о томе како би било лепо да отворим такав ресторана, са искључиво традиционалним словенским јелима, припремљеним и послуженим што верније "извору", у амбијенту и са посуђем и прибором који се такође слаже са свим тим... Ех... Cheers

Gil-galad ::
Sloveni su plav narod, svetle puti, Turci su tamnoputi i crni.

Почетак офтопика wink
Заблуда је да су сви Словени плави, напротив, ако ишта били смо риђи и смеђи (моја коса, рецимо, док је била дугачка, је била риђа на крајевима, а брада ми је кад буде дужа од 10ак цм исто риђа пред крај grin ). Нисмо били Викинзи, били смо (и даље смо) Словени.
Но да смо се мешали јесмо, то је неминовно. Нису они дошли овде на летовање, засели су вековима. Исто као што смо ми мало чачнули Келте, које смо отерали. И оставили трага. Да ли знате да рецимо у Ирској постоји Морава, Тара, и још прегршт топонима који имају корен у старословенским језицима, и не може им се наћи траг у било којем од келтских и/или гелских језика (осим Таре)?
Офтопик готов wink

Све у свему, услед мешања свих могућих народа, на свим просторима, нико не може да ме убеди да је на идеју да у купус смота месо могао да дође само неко у турској, а не, на пример и овде. Као што сви народи имају жичане инструменте који се мање више своде на исто (значи људи као раса су способни да размишљају на исти начин без обзира на порекло/расу/пребивалиште), тако и одређена јела могу да се пронађу, у овом или оном облику, у свим (нарочито на овај или онај начин сличним) културама.

Силни
Zaslužan član
Zaslužan član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lord Vader89 taj Čet 13 Okt 2011, 17:27

Gil-galad ::I Ruska salata je odavno naša. lol

Jedna zabavna anegdota.
Na kraju skolske godine, moje prve ovde u Norveskoj, imali smo kao neku malu proslavu kod razredne profesorke.

E sad, to je bio bukvalno razred ono, kurs jezika; ergo - sve stranci iz od kojekuda laughing
Ali najvise tih nekih bliskoistocnih, naravno, al ono, sve u svemu, pakistan, irak, pa rusija, poljska, etiopija, turska, ne znam ni ja vise....
(a razredna italijanka, sa lazanjem, mljjaaaaaaac! tongue )

e, i sad je bio fazon da svako donese od kuce neko nase jelo, bilo sta, pa ono, da svi probaju od svega pomalo, itd....ono, lepa ideja.

i sad, sta ja da radim da ne opterecujem kevu, rekao joj da napravi rusku salatuuuu approve

i onda, otisao ja tamo, i sad, ono, svako trebao da predstavi svoje jelo, i ja pokazujem na posudu, i kazem - "ovo je srpsko nacionalno jelo, zove se "ruska salata" grin "
a svi odjednom u fazonu " Suspect " (iovako je 90% njih bilo poprilicno skracene pameti lol no)

i onda sam tako, morao da objasnjavam da pojma nemam da li je zapravo ruska, al ono, da je u srbiji svaka kuca ima u svim prilikama happy approve

treba li da napomenem da je puna cinija salate postala prazna cinija salate u rekordno kratkom roku? grin

Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od manhunter taj Čet 13 Okt 2011, 17:28

Što se tiče "smotanog mesa u kupus", meni je poznato da se to jede na Balkanu, Turskoj, Jermeniji... U Grčkoj koriste vinov list, ali sa pirinčem, bez mesa.
Na turskom se sarma kaže- sarma. A pasulj-fasulji.

A vezano za slovenska jela- da li bi Rusi došli u obzir kao neka polazna tačka, pošto su oni pre narod koji je druge osvajao i bio manje podložan stranim uticajima?

manhunter
Domaćin
Domaćin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lord Vader89 taj Čet 13 Okt 2011, 17:34

Jes, ali Rusi su na znacajno drugacijem podneblju (klima, reljef, stavec; prevashodno klima), a to dobrano utice na celu koncepciju narodne kujne happy :)

Nego, istina
Ja ovde kad odem "kod turcina" u nabavku namirnica, jbt, pola mogu da razumem lol hail

pasulj, secer, sta sve jos ne....

Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od milandj3 taj Čet 13 Okt 2011, 18:56

ogladneh ja od ovog vašeg naklapanja. Odo sad da hasam onaj kiseli kupus koji mi keva poslala kad već nisam mogao da odem kući na vašar koji se dešavao u zavičaju

milandj3
Ističe se
Ističe se

Datum upisa: 30.01.2011
Broj poruka: 161

http://www.milandj3.deviantart.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gil-galad taj Pet 14 Okt 2011, 21:56

manhunter ::Što se tiče "smotanog mesa u kupus", meni je poznato da se to jede na Balkanu, Turskoj, Jermeniji... U Grčkoj koriste vinov list, ali sa pirinčem, bez mesa.
Na turskom se sarma kaže- sarma. A pasulj-fasulji.

A vezano za slovenska jela- da li bi Rusi došli u obzir kao neka polazna tačka, pošto su oni pre narod koji je druge osvajao i bio manje podložan stranim uticajima?

Ne znam za srednji vek... lol Ali, imam drugaricu blogerku koja je 3 godine provela u Moskvi i veeeeliki je zaljubljenik u kulinarstvo. smile Zanimljivo, u odnosu na našu današnju kuhinju - ruska je nešto sasvim deseto. Kaže da čak ni jogurt i zejtin nije mogla da nađe kao naše, ali i gomilu drugih namirnica na koje je navikla!!! E, ali jedna velika prednost je što je losos, posebno dimljeni, tamo smešno jeftin... Npr.

Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa: 01.02.2011
Broj poruka: 2380

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lord Vader89 taj Pet 14 Okt 2011, 22:20

to isto kazu i za norvesku lol

Lord Vader89
Domaćin
Domaćin